Magazin Haberleri

SOPRANO BANU KARACA’DAN YENİ ŞARKI ”HEVESLENME”

SOPRANO BANU KARACA’DAN YENİ ŞARKI ”HEVESLENME”

BU SES KİMSEDE YOK…
DÜNYANIN EN ÖZEL SESİNE SAHİP…
6 OKTAVLIK SOPRANO…

Soprano Banu Karaca, yeni teklisi “Heveslenme” de 6 ncı oktav sibemol notasına çıkmasıyla Türkiye’ de bir ilki gerçekleştirdi.

Sözü ve Bestesi Hüsniye Kaya’ ya, düzenlemesi Celil Yavuz’a ait olan “Heveslenme” isimli duygusal şarkısını 1 Haziran’ dan itibaren Azka Müzik etiketiyle yayınlayan Banu Karaca şarkısında yorum tarzı ile bir ilki gerçekleştirdi. Şarkının içerisinde soprano sololara yer veren Banu Karaca, yüksek oktavda çıkarmış olduğu seslerle, Türkiye’ de örneği bulunmayan ve Dünya’ da da çok az rastlanan bir yoruma imza attı. Elektronik alt yapı üzerine, klasik müzik ve makamları sentezleyen Karaca, pop müziğe yeni bir soluk getirecek. Emrah Özbilen’ in yönetmenliğinde kamera karşısına geçen Banu Karaca güzelliği ve zarafeti ile de dikkat çekti.

“12 DiLDE VE HER TARZDA”

Türkiye’ nin önde gelen seçkin mekanlarında ve birçok ünlü markanın gala gecelerinde sahne çalışması yapan Banu Karaca; güçlü sesi, sahne hakimiyeti ve geniş repertuarı ile benzersiz bir performans sergiliyor. Klasik müzik eğitimi almasına rağmen her tarzı kendi formunda söylemesi ile dikkat çeken Banu Karaca, 12 dilde şarkı söyleyebiliyor. Sanatçı Klasik müzik’ ten Grek müziğe uzanan geniş bir repertuvar’a sahip.

ŞEREF LİSTESİNE GİRDİ

Çocuk yaşlarından itibaren klasik müzik eğitimi alan ve iki üniversite mezunu olan Banu Karaca, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera Şan bölümünü ‘Özel öğrenci’ olarak kazandı. Eğitim süresi altı yıl olan Opera Şan ana sanat dalını üç buçuk yılda, üç ana sanat dalının birincisi olarak tamamladı ve Bilkent Üniversitesi Şeref listesinde yerini aldı.

Banu Karaca – Heveslenme
Söz ve Müzik : Hüsniye Kaya
Düzenleme : Celil Yavuz

Tuncay AKTAŞ

Haziran 12th, 2020

No comments

Bir cevap yazın