Magazin Haberleri

“YENİ TÜRKÜ ZAMANSIZ” ALBÜMÜNDEN ŞARKILAR

“YENİ TÜRKÜ ZAMANSIZ” ALBÜMÜNDEN ŞARKILAR

Unutulmaz şarkılarıyla Türkiye’nin en köklü gruplarından biri olan Yeni Türkü’nün en sevilen şarkıları, birbirinden değerli 22 müzisyen tarafından yeniden yorumlandı. Tamamı 11 Mart’ta dinleyicisiyle buluşacak “Yeni Türkü Zamansız” adı verilen albümde “Fırtına”, “Yeşilmişik”, “Karanfil”, “Yağmurun Elleri” ve “Olmasa Mektubun” gibi dinleyicilerin hayatına dokunan eşsiz şarkılar bulunuyor. Albüm yayınına kadar her hafta sürpriz şarkılarla albümün ilk yarısı dinleyicisiyle buluşacak.

Albümdeki isimler ise şöyle; Athena, Melek Mosso, Kenan Doğulu, Gaye Su Akyol, Buray, Sena Şener, Cem Adrian, Emir Can İğrek, Hayko Cepkin, Ceylan Ertem, Can Gox, Sıla, Edis, Sura İskenderli, Ecem Erkek, Mabel Matiz, Bora Duran, Mehmet Erdem, Kalben, İkiye On Kala, Pamela ve Mert Fırat.

Pasaj Müzik etiketiyle yayımlanacak albümden ilk şarkı; kendine has tarzı ve güçlü vokaliyle son dönemin en popüler kadın yorumcularından biri olan Melek Mosso’nun seslendirdiği “Karanfil” oldu.
“İyi ki bu şarkı benim için burada saklı kalmış, çok tatlı bir emanet.”
Bu projede yer almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Melek Mosso, “Karanfil”i yorumlarken, duyguları bozmadan şarkıyı daha hareketli hale getirmek istediğini söyledi:
“O kadar güzel bir resim var ki ortada, bunu hiçbir şekilde değiştirmek istemiyorsunuz ama bir yandan da elinize çok büyük bir fırsat geçmiş.. Ben bu resme bir kaç renk eklemek istedim; o resmin bütünlüğünü bozmadan.. Umarım başarabilmişimdir.”
Bu şarkıda Mosso, Zafer Karayazgan aranjörlüğünde ortaya harika bir şarkı çıkarmış. Sözleri, önemli eserlere imza atmış Meral Özbek tarafından yazılan “Karanfil”in bestesi Derya Köroğlu’na ait.

Sura İskenderli ise “Sezenler Olmuş”u seslendirdi.
“Bu albümde yer almak benim için gurur verici ve ilktir.”
Kendi söz ve besteleri ile büyük bir kitleye ulaşan Sura İskenderli, albümde yer almaktan büyük gurur duyduğunu belirtirken; hislerini “Yeni Türkü eserlerini müziğe olan ilgimi keşfetmeden önce sevmişimdir. Yaşıtlarımın çocuk şarkıları dinlediği dönemlerde büyük sanatçıları dinleme hevesimin beni buralara getirdiğine inanıyorum.” sözleriyle ifade etti.
Ünlü aranjör Emirhan Cengiz direktörlüğünde yeniden yorumlanan “Sezenler Olmuş”un sözleri ve bestesi 70’lerin ünlü Türk halk müziği sanatçısı Ümmüşen’e ait.

3’üncü şarkı eşsiz yorumculuğuyla “Destina”yı seslendiren Hayko Cepkin’den geldi. “Destina” da tüm dijital platformlarda yerini aldı.
Aranjörlüğünü Hayko Cepkin’in üstlendiği “Destina”nın sözleri ünlü şair ve yazar Lale Müldür’e, bestesi ise Yeni Türkü kurucularından Selim Atakan’a ait.

Tuncay AKTAŞ

Ocak 29th, 2022

No comments

Comments are closed.