Music

EVRENCAN GÜNDÜZ ”DAĞLAR GİDER YOLUNDA”

EVRENCAN GÜNDÜZ ”DAĞLAR GİDER YOLUNDA”

Evrencan Gündüz’ü iki kelimeyle özetlersek hiç yanlış olmaz kanaatindeyiz.. Türk Pop Müziği’nin son zamanlardaki en üretken ve en araştırmacı sanatçılarından biridir kendisi.

Üretken; çünkü Evrencan adını, diğer birçok önemli müzisyenle yaptığı ortak projelerden, piyasaya sürdüğü yeni teklilerinden, stüdyo albüm çalışmalarından ve bütün bunların arasında verdiği ardı arkası kesilmeyen konserlerden dolayı sıkça duymaktayız.

Araştırmacı; çünkü Evrencan müzik kariyerinde hep sadeliğe, hem müziğin hem de sözün özüne ulaşma çabasına hiç durmadan devam ediyor. Bir yandan soul, funk, R&B , folk ve blues rock türlerinde gezinirken , Anadolu Coğrafyası’nın ne denli bonkör olduğunu da biliyor. Evrencan’ın müziğinde bütün bu türlerden etkileşime rastlamak mümkün.

Fakat O, şu sıralarda kadim Anadolu Toprakları’nda yetişmiş ve halka mal olmuş ustaların izini sürmeye devam ediyor Bu 2 şarkı, işte bu öze dönüş ve sadelik arayışlarının bir sonucudur. Evrencan Gündüz, kısa bir zaman önce plak formatında yayınlanan ‘Dağlar Gider Yolunda’ isimli 2 şarkılık EP’sini bu kez dijital olarak müzikseverlerle buluşturuyor.

Sanatçı, müzik ve düzenlemesi tamamıyla kendisine, sözleri Naz Özgülüş’e ait “Dağlar Gider Yolunda” isimli yepyeni bir şarkıyla müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Şarkı, bu coğrafyada yaşayan eski ozanlarımıza ve Anadolu Pop Akımı’nın önde gelen müzisyenlerine bir saygı niteliği taşımaktadır.

Ep ile aynı adı taşıyan şarkının dışında, bir de Barış Manço yorumu ‘Yine Yol Göründü Gurbete’ şarkısı da sürpriz olarak yayında. Evrencan Gündüz, Anadolu Pop akımının en önemli temsilcilerinden Barış Manço’nun, 1975 tarihli ilk stüdyo albümü 2023 ten “ Yine Yol Göründü Gurbete” parçasını seslendiriyor. Orkestrasyon zenginliği ve yepyeni bir düzenleme ile seslendirdiği parçanın cumhuriyerimizin 100. Yıldönümüne denk gelmesi sanatçı için ayrı bir gurur kaynağı oldu.

Evrencan Gündüz, ‘Dağlar Gider Yolunda’ isimli 2 şarkılık EP’sini şu cümleler ile anlatıyor:

”2023’te Barış Manço’yu anmak nasip oldu. Hem de yepyeni bir şarkı ile. Onu, bıraktığı tüm güzelliklerle yaşatmak, ve onun şarkılarını gelecek kuşaklara aktarmak istedik bu EP’de…

O dönemin müziğini, o döneme yakışır şekilde icra etmeye çok gayret gösterdik. Dersimize çok iyi çalıştık. Hakikatın sadelik ve özden yana olduğunu bize anlatan ustaların yolundan gittik. Ustaların ustaları kimlermiş onları da inceledik. Bize, müziğin içinde olan, ama müzikten fazlası olan o bilgileri de duymaya gayret gösterdik elimizden geldiğince.

Bu EP’yi dinlerken bu topraklarda yaşamış tüm kadim üstadlar, tüm Aşıklar, Veyseller , Barışlar sizlerle olsun.”

DAĞLAR GİDER YOLUNDA

* Söz & Müzik : Naz Özgülüş / Evrencan Gündüz
* Aranje : Evrencan Gündüz

Radyoaktif

Ekim 31st, 2023

No comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bursa Radyo Aktif 92.6
Radyo Aktif 92.6
Canlı Dinle Radyo Aktif 92.6
Radyo Aktif 92.6 Canlı Dinle
Bursa Radyo Aktif 92.6Canlı Yayın
Bursa Online Radyo Aktif 92.6